Club Description Day Start Time End Time Hours Facility
American Football Rookie Taster Session - TBC  Sunday 6-Oct 10:00 12:00 Holywell Rubber Crumb
American Football Rookie Taster Session - TBC  Sunday 6-Oct 14:00 16:00 Holywell Rubber Crumb
Archery Taster Sessionn Saturday 28-Sep 12:00 16:00 Tennis Centre - Court 1 
Archery Taster Session Monday 30-Sep 20:30 22:30 Tennis Centre - Court 1 
Archery Taster Session Tuesday 1-Oct 20:30 22:30 Tennis Centre - Court 1 
Badminton Trials Tuesday 1-Oct 17:00 22:30 Badminton Centre & Meeting Room 
Badminton Trials - call backs  Thursday 3-Oct 19:00 21:00 Badminton Centre & Meeting Room 
Badminton Trials - call backs  Friday 4-Oct 18:00 21:00 Badminton Centre & Meeting Room 
Basketball Women Trials Sunday 29-Sep 16:00 20:00 New Victory Hall
Basketball Men Trials Monday 30-Sep 7:30 22:30 SDW Zone A & B 
Boxing Taster Session Wednesday 2 & 9 Oct  12:30 14:30 Martial Arts Centre
Boxing Taster Session Thursday 3 & 10 Oct  21:00 22:30 Martin Hall
Canoe Taster Session Tuesday 1, 8 Oct 20:00 22:00 Pool
Canoe Taster Session Thursday 3, 10 Oct 20:00 22:00 Pool
Cheerleading Cheerleading - Stunts and Dance taster Monday 30-Sep 17:30 19:00 SDW Zone C
Cheerleading Cheerleading - Jumps and Tumble Taster Tuesday 1st Oct 20:30 22:30 Gymnastic Centre
Cheerleading Trials Thursday 3-Oct 20:00 22:30 Gymnastics Centre
Clay Pigeon Taster Session Wednesday 2-Oct 13:30 Meet at the Swimming Pool car park
Cricket MCCU Academy Men Trials Monday 7-Oct 18:00 19:30 ECB Centre
Cricket MCCU Academy Men Trials Monday 7-Oct 19:30 21:00 ECB Centre
Cricket MCCU Academy Men Trials Tuesday 8-Oct 18:00 19:30 ECB Centre
Cricket MCCU Academy Men Trials Tuesday 8-Oct 19:30 21:00 ECB Centre
Cricket MCCU Academy Men Trials Wednesday 9-Oct 15:30 18:00 ECB Centre
Cricket MCCU Academy Men Trials Wednesday 9-Oct 18:00 19:30 ECB Centre
Cricket MCCU Academy Men Trials Thursday 10-Oct 18:00 20:00 ECB Centre
Cricket MCCU Women Trials Wedensday 16-Oct 15:30 18:00 ECB Centre
Cricket MCCU Women Trials Thursday  17-Oct 18:00 20:00 ECB Centre
Cricket Men - AU  Trials - TBC  Tuesday TBC 20:00 22:00 ECB Centre
Cricket Men - AU  Trials - TBC  Thursday TBC 20:00 22:00 ECB Centre
Cricket Men - AU  Trials - TBC  Saturday TBC 12:00 14:00 ECB Centre
Cricket Men - AU  Trials - TBC  Sunday TBC 18:00 20:00 ECB Centre
Cycling Taster Session Wednesday 2-Oct 13:30 Fountain to Bradgate Park
Dance Taster - Ballet Wednesday 2-Oct 12:00 13:00 Sir  David Wallance Studio 1 
Dance Taster - Contemporary Wednesday 2-Oct 13:00 14:00 Sir  David Wallance Studio 1 
Dance Taster - Hip Hop Wednesday 2-Oct 15:00 16:00 Sir  David Wallance Studio 1 
Dance Taster - Latin Wednesday 2-Oct 16:00 17:00 Sir  David Wallance Studio 1 
Equestrian Trials and Taster Wednesday 2, 9 October 13:00 Long Lane Equestrian Centre, Kegworth
Fencing Taster Session Tuesday 1-Oct 19:30 22:00 New Victory Hall
Fencing Taster Session Saturday 6-Oct 12:00 14:00 New Victory Hall
Football Men Welcome presentation  Friday 27-Sep 18:30 Finish Stadium Function Room
Football Men Trials Saturday 28-Sep 8:00 18:00 Holywell 3G and Holywell Pitch 2
Football Men Trials - Sign Ups from Sports Bazaar Sunday 29-Sep 8:30 11:30 Holywell 3G and Holywell Pitch 2
Football Men Trials - Round 2  Sunday 29-Sep 12:30 18:00 Holywell 3G and Holywell Pitch 2
Football Women Trials Sunday 29-Sep 8:00 10:00 PEC
Football Women Re-called Trialists Monday 30-Sep 18:00 19:30 Holywell Rubber Crumb
Freestyle Kickboxing Taster Session - TBC  Monday 30 Sept  & 7 Oct  20:30 22:30 Martial Arts Centre
Freestyle Kickboxing Taster Session - TBC  Wednesday 2, 9 Oct 16:30 18:30 Martial Arts Centre
Freestyle Kickboxing Taster Session - TBC  Friday 4, 11 Oct 18:00 20:00 Martin Hall
Freestyle Kickboxing Taster Session - TBC  Sunday 6,13 Oct 10:30 12:30 Martial Arts Centre
Futsal Trials Tuesday 1 October  7:00 9:00 Netball Centre - Zone 1 & 2 
Futsal Trials Tuesday 1 October  21:00 22:30 Netball Centre - Zone 1 & 2 
Futsal Trials Wednesday 2 October  7:00 9:00 Netball Centre - Zone 1 & 2 
Futsal Trials Wednesday 2 October  20:30 22:30 Netball Centre - Zone 1 & 2 
Gaelic Football Taster Thursday 3 & 10 Oct 21:00 22:30 Holywell Rubber Crumb
Gaelic Football Taster Sunday 6 & 13 Oct 18:00 19:30 Rugby Rubber Crumb
Gymnastics Taster Monday 30-Sep 17:00 21:00 Gymnastics Centre
Gymnastics Trials Wednesday 2-Oct 13:30 20:00 Gymnastics Centre
Handball Trials and Taster Tuesday 1-Oct 21:00 22:30 SDW
Handball Trials and Taster Wednesday 2-Oct 7:00 9:00 SDW
Handball Trials and Taster Thursday 3-Oct 19:30 21:00 SDW
Handball Trials and Taster Friday 4-Oct 20:00 21:00 Netball Centre 
Handball Trials and Taster Saturday 5-Oct 14:00 16:00 SDW
Hockey Men Trials - Freshers  Sunday 29-Sep 16:00 18:00 EHB Sporturf
Hockey Men Trials - Freshers Call backs & 4th & 5th returners  Wednesday 2-Oct 13:00 15:00 Waterbase
Hockey Women Trials Sunday 29-Sep 13:00 16:00 EHB Sporturf
Hockey Women Trials Sunday 29-Sep 12:00 17:00 Hockey Pavilion Function Room
Hockey Women Trials - cal backs  Tueday 1-Oct 19:00 21:00 EHB Sand Dressed Pitch
Hockey Women Trials - cal backs  Tueday 1-Oct 18:00 21:00 Hockey Pavilion Function Room
Jiu Jitsu Taster Sessions Wednesday 2, 9 Oct 21:00 22:30 Martin Hall
Jiu Jitsu Taster Sessions Thursday 3, 10 Oct 20:30 22:30 Martial Arts Centre
Jiu Jitsu Taster Sessions Sunday 6, 13 Oct 16:00 19:00 Martial Arts Centre
Judo Taster Session Wednesday 2 & 9 Oct  18:30 20:30 Martial Arts Centre
Judo Taster Session Friday 4 & 11 Oct  18:30 20:30 Martial Arts Centre
Judo Taster Session Sunday 6 & 13 Oct  19:00 21:00 Martial Arts Centre
AU Karate Taster Sessions Wednesday 16-Oct 14:30 16:30 Martial Arts Centre
AU Karate Taster Sessions Friday 18-Oct 16:30 18:30 Martial Arts Centre
Kart Trial Tuesday TBC
Kart Taster Session Wednesday TBC
Kung Fu Tasters Wednesday 2, 9 Oct 20:30 22:30 Martial Arts Centre
Kung Fu Tasters Friday 4, 11 Oct 20:30 22:30 Martial Arts Centre
Kung Fu Tasters Saturday 5,12 Oct 16:00 17:00 Martin Hall
Kung Fu Tasters Sunday 6,13 Oct 11:00 13:00 Martin Hall
Lacrosse Taster Sessions Monday 30-Sep 16:00 17:00 EHB Sporturf
Lacrosse Taster Sessions Tuesday 1-Oct 16:00 17:00 EHB Sporturf
Lacrosse Taster Sessions Thursday 3-Oct 16:00 17:00 EHB Sporturf
Lacrosse Taster Sessions Friday 4-Oct 16:00 17:00 EHB Sporturf
Lifesaving Returners Trials Wednesday 2-Oct 17:45 18:30 Pool Seminar Room
Lifesaving Returners Trials Wednesday 2-Oct 18:30 20:30 Pool
Lifesaving Returners Trials Wednesday 9-Oct 17:30 18:30 Sir John Beckwith Lecture Theatre
Lifesaving Freshers Trials and Taster Session Wednesday 9-Oct 18:30 20:30 Pool
Mixed Martial Arts Taster Monday 30 Sept & 7 Oct 16:30 18:30 Martial Arts Centre
Mixed Martial Arts Taster Tuesday 1, 8 Oct 16:30 18:30 Martial Arts Centre
Mixed Martial Arts Taster Wednesday 2, 9 Oct 7:00 9:00 Martial Arts Centre
Mixed Martial Arts Taster Thursday 3,10 Oct 18:30 20:30 Martial Arts Centre
Mixed Martial Arts Taster Friday 4, 11 Oct 20:00 22:00 Martin Hall
Mixed Martial Arts Taster Saturday 5. 12 Oct 13:00 15:00 Martial Arts Centre
Mountaineering Taster - TBC  Monday 30 Sept & 7 Oct 21:00 22:00 SDW Studio 1
Mountaineering Taster - TBC  Thursday 3 & 10 Oct 17:30 18:30 Martial Arts Centre
Netball Trials Saturday 28-Sep 9:00 16:00 Netball Centre
Netball Trials Sunday 29-Sep 9:00 16:00 New Victory Hall
Netball Trials Monday 30-Sep 18:00 22:00 Netball Centre
Orienteering Taster - Club Run  Monday 30 Sept & 7 Oct 20:00 Pilkington Library
Orienteering Taster - Circuits Tuesday 1, 8 Oct  17:00 18:00 Martin Hall
Orienteering Taster - Technical training  Wedensday 2, 9 Oct 14:00 Pilkington Library
Orienteering Taster - Yoga Friday 4, 11 Oct 19:30 20:30 SDW Studio 1
Polo Taster Session _ TBC  Friday 4-Oct 12noon finish Rugby Polo Club
Powerlifting and Weightlifting Trials - Weightlifting - TBC  Saturday 5-Oct 10:00 14:00 Powerbase Gym
Powerlifting and Weightlifting Trials - Powerlifting - TBC  Sunday 6-Oct 14:00 18:00 Powerbase Gym
Rowing Taster Session TBC  Saturday 5-Oct 12:15/14:15 15:00/17:00 Nottingham Rowing Club
Rowing Taster Session TBC  Wednesday 9-Oct 12:15/14.15 15:00/17:00 Nottingham Rowing Club
Rugby League Taster Session Monday 30-Sep 20:30 22:00 PEC Rubber Crumb
Rugby League Taster Session Friday 4-Oct 7:00 8:30 Martial Arts Centre
Rugby League Taster Session Friday 4-Oct 21:00 22:30 Rugby Rubber Crumb
Rugby Men Trials Sunday 29-Sep 11:30 12:30 VENUE TBC
Rugby Men Trials - Forwards  Sunday 29-Sep 13:00 15:00 Rugby Rubber Crumb
Rugby Men Trials - Backs Sunday 29-Sep 15:00 17:00 Rugby Rubber Crumb
Rugby Men Trial Games Friday 4-Oct 18:00 21:00 Rugby Rubber Crumb
Rugby Men Trial Games - TBC  Tuesday 1-Oct 7:00 9:00 Rugby Rubber Crumb
Rugby Union Women Open Taster / Trials Session Monday 30-Sep 7:00 8:30 Rugby Rubber Crumb
Rugby Union Women Open Taster / Trials Session Monday 30-Sep 19:30 20:30 Rugby Rubber Crumb
Rugby Union Women Open Taster / Trials Session Monday 7-Oct 7:00 8:30 Rugby Rubber Crumb
Rugby Union Women Open Taster / Trials Session Monday 7-Oct 19:30 20:30 Rugby Rubber Crumb
Sailing & Windsurfing Taster Session Wednesday 2-Oct 13:00 Burton Sailing Club, DE65 6EG
Sailing & Windsurfing Trials Saturday 12, 13 Oct approx 09.30 Burton Sailing Club, DE65 6EG
Snowsports Taster Session Tuesday 8-Oct 18:00 23:00 Stoke Dry Ski Centre
Softball and Baseball Tasters Monday 30 Sept, 7 Oct 18:30 19:30 EHB Sand Based Turf
AU Softball/Baseball Tasters Thursday 3, 10 Oct 19:30 21:00 EHB Sand Based Turf
Softball and Baseball Tasters Friday 4, 11 Oct  18:00 19:00 EHB Sand Based Turf
AU Softball/Baseball Taster Session Monday 30 Sept & 7 Oct 18:30 19:30 EHB Sporturf
AU Softball/Baseball Taster Session Thursday 3, 10 Oct 19:30 21:00 EHB Sporturf
AU Softball/Baseball Taster Session Friday 4 , 11 Oct 18:00 19:00 EHB Sporturf
AU Softball/Baseball Trials to be confirmed - Week 3 of term
Squash Taster Session - Intermediates  Sunday 29-Sep 9:00 15:00 EHB Courts 1-5
Squash Trials Thursday 3-Oct 18:00 20:00 EHB Courts 1-5
Sub Aqua Taster Session - Try Dives Wednesday 2-Oct 20:30 22:30 Swimming Pool
Sub Aqua Information Meeting Wednesday 9-Oct 19:00 20:00 D Rooms - James France
Table Tennis Taster Session _ TBC  Sunday 29 Sept & 6 Oct  14:00 19:00 EHB Games Room
Table Tennis Taster Session _ TBC  Monday 30 Sept & 7 Oct 17:00 21:00 EHB Games Room (1 Table) 
Table Tennis Trials - TBC  Wednesday 2-Oct 13:00 19:00 EHB Games Room
Table Tennis Trials - call backs TBC  Friday 4-Oct 18:00 20:00 EHB Games Room
Taekwondo Tasters Monday 30 Sept, 7 Oct 18:30 19:30 Martial Arts Centre
Taekwondo Tasters Monday 30 Sept, 7 Oct 19:30 20:30 Martial Arts Centre
Taekwondo Tasters Wednesday 2, 9 Oct 19:00 20:00 Martin Hall
Taekwondo Tasters Wednesday 2, 9 Oct 20:00 21:00 Martin Hall
Tennis Trials - Briefing  Monday 30-Sep 19:00 19:30 Tennis Centre Seminar Rooms
Tennis Trials  Wednesday 2-Oct 7:00 22:30 Tennis Centre
Touch Rugby Taster Monday 30-Sep 17:00 19:00 Paddock
Touch Rugby Taster Wednesday 2-Oct 17:00 19:00 Paddock
Touch Rugby Taster Friday 4-Oct 17:00 19:00 Paddock
Touch Rugby Trials Monday 7-Oct 18:00 19:00 College Rubber Crumb
Touch Rugby Trials Wednesday 9-Oct 17:00 19:00 Paddock
Trampoline Taster Session Wednesday 2, 9 Oct 18:30 21:00 SDW
Trampoline Taster Session Friday 4, 11 Oct 17:30 20:00 SDW
Triathlon Taster Sessions Monday 30-Oct 13:00 14:00 Pool
Triathlon Taster Sessions Tuesday 1-Oct 13:00 14:00 Pool
Triathlon Taster Sessions - Outdoor Track TBC Tuesday 1-Oct 17:00 18:00 Outdoor Track
Triathlon Taster Sessions Wednesday 2-Oct 11:00 12:00 Pool
Triathlon Taster Sessions Thursday 3-Oct 13:00 14:00 Pool
Triathlon Taster Sessions - Turbo Training  Thursday 3-Oct 18:00 20:00 SDW balcony 
Triathlon Taster Sessions Friday 4-Oct 13:00 14:00 Pool Moveable Lane 1-4
Triathlon Taster Sessions - Yoga, Sports Massage Friday 4-Oct 16:00 19:00 SDW balcony 
Triathlon Taster Sessions Sunday 6-Oct 9:00 10:30 Pool- Moveable lane 1 ,2 
Ultimate Frisbee Tasters - Open to All Tuesday 1 , 8 Oct 21:00 22:30 SDW Zone B & C
Ultimate Frisbee Tasters - Open to All Wednesday 2-Oct 15:30 17:30 PEC Rubber Crumb
Ultimate Frisbee Tasters - Women's  Friday 4-Oct 19:30 21:30 PEC Rubber Crumb - Zone A
Ultimate Frisbee Tasters - Women's  Monday 7-Oct 21:00 22:30 Holywell Rubber Crumb - Zone A
Volleyball - Mixed Taster Tuesday 1-Oct 19:00 22:30 SDW Zone C 
Volleyball - Women Women's Trials Wednesday 2-Oct 13:00 15:30 SDW Zone B & C
Volleyball - Men Men's Trials Thursday 3-Oct 19:30 22:30 SDW Zone B
Volleyball - Men Men's Trials Thursday 3-Oct 20:00 22:30 SDW Zone C 
Waterpolo Trials - Women - TBC  Monday 30-Sep 20:15 21:30 Swimming Pool
Waterpolo Trials - Men - TBC  Monday 30-Sep 21:15 22:30 Swimming Pool